PILOS, Navarin
Istorijski nazivi
Pylos, Anavarin, Navarino
Etimologija
U XIV v. osnovan kao Chateaux Navarres od strane francuskih avanturista iz pokrajine Navare, ngr. Neókastron ‘novi zamak’, docnije je vraćeno antičko ime Pýlos. (A.L.)
Atribucija
- bez atribucije: Pod Modunom i pod Navarinom (SMСима Милутиновић Сарајлија, Пјеванија црногорска и херцеговачка, приредио Добрило Аранитовић, Никшић, 1990. (SM) [Пјеванија церногорска и херцеговачка, сабрана Чубром Чојковићем Церногорцем. Па њим издана истим, у Лајпцигу, 1837.] 165:46)
Geografski položaj
37° 5’ N, 21° 25’ EGrad i luka u Grčkoj.
Istorijat
Nekad mikensko, a potom u klasično doba napušteno i zaboravljeno naselje na zapadnoj obali Peloponeza. Nalazište pločica sa linearnim B pismom. Antički grčki Pilos se nalazio severnije od mikenskog, na mestu koje se danas zove Koryphasion. Opisao ga je Tukidid u svom delu Peloponeski rat. U srednjem veku dobio je ime Navarino, a u novom mu je vraćen antički naziv Pilos.
Epski kontekst
Navarinska luka je bila najveća u Moreji. U okviru rusko-turskog rata 1768–1774. ruska mornarica je uzela grad od Turaka 1770. i do kraja rata u njemu držala manevarsku bazu. U pesmi SM 165 on se i pominje u kontekstu toga rata.
Pilos je igrao važnu ulogu u grčkom ratu za oslobođenje od Turaka (bitka kod Navarina 1827).
Literatura
1970 | Vojna enciklopedija, 1-10, Redakcija vojne enciklopedije, Beograd 1970-1975.Beograd 1980. [s.v. Rusko-turski ratovi] cobiss |
2003 | Talbert, Richard J. A. ed.: Atlas of Classical History, Routledge, London and New York. |