VESPRIM
Istorijski nazivi
Weißbrunn, Belomost, Veszprém
Atribucija
- grad: Ti otidi u Vesprima grada (Vuk VI,Српске народне пјесме 1 - 9, скупио их Вук Стеф. Караџић, државно издање.
Пјесме јуначке најстарије и средњијех времена, књига шеста, Београд, 1899. (Vuk VI) 5:43)
Geografski položaj
47° 6' N, 17° 55' EGrad u Mađarskoj.
Istorijat
Jedno od biskupskih sedišta koja je 1009. osnovao sveti kralj Stefan sa kraljicom Gizelom. Kraljica Gizela je u Vesprimu sagradila katedralu sa 4 zvonika, davala crkvi velike donacije i na kraju bila sahranjena u njoj. Njen primer sledile su još neke mađarske kraljice.
Vesprimska biskupija je tokom XIV v. bila jedna od najbogatijih u Mađarskoj. Imala je čuvenu teološku i pravnu školu i veliku biblioteku. Obe su, zajedno sa katedralom i čitavim gradom, razorene 1276. u unutrašnjim feudalnim sukobima. Posle bitke na Mohaču (1526) Turci su uništili sve posede biskupske stolice, a verski život uopšte bio je i dodatno otežan pojavom reformacije, dok nije praktično zamro. Do obnove je došlo tek posle 1686, kada je prestao turski suverenitet nad Mađarskom. Rekonstrukcija Vesprima počela je 1711, a završena je tek za vlade Karla III i Marije Terezije.
Epski kontekst
Pominje se u mitskom kontekstu o nahodu Simeunu izgrađenom oko edipovskog motiva, kao grad čijom se kraljicom junak ženi ne znajući da mu je majka (Vuk VI, 5).
Literatura
1935 | Михалџић, Стеван: Православна Епископија у Весприму : Манастир Српски Ковин, Манастир Брана и његова околина у прошлости, село Брањина : историјске расправе : историјска мапа десне стране Дунава, [Б. м.] : Штампарија Дунавске бановине, 1935, 154 стр. cobiss |
2007 | Csiszár, Miklós: Veszprém a világháború évtizedében, Veszprém : Eötvös Károly Megyei Könyvtár, 2007, 167 str. : ilustr. cobiss |